تکنولوژی POC مخفف عبارت Power Over Coaxial است، که امکان ارسال همزمان برق و تصویر را بر روی یک رشته کابل کواکسیال RG-59 امکان پذیر می کند. این تکنولوژی از لحاظ کارکرد و راه حل مشابه تکنولوژی POE یا Power Over Ethernet است که برای انتقال همزمان برق و داده ها بر روی کابل های شبکه مورد استفاده قرار می گرفت. البته یک فرق بسیار عمده نیز بین این دو تکنولوژی وجود دارد که POC در حال حاضر امکان ارسال همزمان صدا را ندارد.

تکنولوژی POC برای اولین بار توسط کمپانی هایک ویژن در سال 2017 معرفی و بهره برداری شد، که متاسفانه این سری محصولات هزینه خرید بالایی را بخاطر جدید بودن تکنولوژی در بر داشت، اما در حال حاضر برند هایی همچون داهوا هم این قابلیت را به سیستم های آنالوگ HD خود اضافه کرده است. امید است با همه گیر شدن این تکنولوژی در سایر برند ها و ایجاد رقابت، قیمت این سری محصولات برای مصرف کننده مقرون به صرفه تر شود.

با وجود اینکه تکنولوژی POC دارای مزایای چشمگیری است اما طبیعتا دارای محدودیت هایی هم هست. یکی از اصلی ترین نقص آن محدودیت در نوع دوربین و دستگاه DVR در سیستم مداربسته است. برای استفاده از قابلیت POC در دوربین های آنالوگ، این دوربین ها حتما می بایست قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را داشته باشند، همچنین دستگاه DVR هم حتما باید دارای خروجی های POC باشد، در غیر اینصورت امکان استفاده از این قابلیت وجود نخواهد داشت. در ضمن به یاد داشته باشید که تکنولوژی POC تنها برای دوربین های آنالوگ نسل جدید یا آنالوگ HD قابل استفاده است و دوربین های آنالوگ قدیمی امکان استفاده از آن را ندارند. سیستم های POC همچنین دارای محدودیت طول کابل نیز هستند. در حال حاضر تکنولوژی POC برای مسافت های بیش از 200 متر پاسخگو نیست و باید برای نصب دوربین ها در مسافت های بالاتر از 200 متر، به صورت جداگانه کابل برق کشیده شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *